ArrayList در برنامه نویسی اندروید

ساخت یک لیست آرایه ای (ArrayList)، در برنامه نویسی اندروید :

برای ساخت یک لیست آرایه ای (ArrayList) با نام myList ، که عناصر آن به صورت رشته (string) باشند، کدهای زیر را می نویسیم :

 


 

کد بالا برای زمانی است که تعداد عناصر لیست آرایه ای (ArrayList) را ندانیم، اگر تعداد عناصر را بدانیم، می توانیم لیست آرایه ای (ArrayList) را از طریق کدهای زیر بسازیم (به عنوان مثال، تعداد عناصر را برابر ۱۰ فرض کرده ایم) :

 


 

برای تعیین عناصر لیست آرایه ای (ArrayList) در همان ابتدای ساخت آن، می توانیم مشابه کد زیر عمل کنیم :

 

 

 

نکته مهم :

به کد زیر توجه کنید، این کد باعث ایجاد خطا و بسته شدن برنامه اندروید خواهد شد :

 

 

اما این پرسش مطرح است که دلیل ایجاد خطا چیست، تنها عملیاتی که انجام داده ایم، این است که عنصر ششم آرایه را مقداردهی کرده ایم (شماره عناصر از ۰ شروع می شود، بنابراین اندیس ۵ متناظر با عنصر ششم لیست آرایه ای است). ایجاد خطا به این دلیل است که در خط اول کدها، تنها ظرفیت (capacity) لیست آرایه ای  را مشخص کرده ایم، نه اندازه (size) آن را. در واقع، لیست آرایه ای  که ساخته ایم، خالی (empty) می باشد.

اگر می خواهیم که حتما عنصر ششم لیست آرایه ای (ArrayList) را مقدار دهی کنیم، می توانیم کدهای زیر را بنویسیم :

 

 

در این کدها، ابتدا با روش add ، تعداد ۱۰ عنصر را به لیست آرایه ای (ArrayList) افزوده ایم که همگی آنها، برابر رشته (string) تهی می باشند. سپس عنصر ششم را برابر رشته (string) مورد نظرمان قرار داده ایم.

بد نیست این نکته را یادآوری کنیم که اگر مجبور نیستید که حتما از لیست آرایه ای  استفاده کنید، می توانید مقادیر مورد نظرتان را در یک آرایه از رشته ها (string) ذخیره کنید (یا آرایه ای از هر نوع که می خواهید، مثلا Integer و …). همانند کد زیر :

 

 

مشاهده می کنید که اگر یک آرایه از رشته ها (string) داشته باشیم، می توانیم هر عنصر دلخواه از آن را مقداردهی کنیم و خطایی هم ایجاد نخواهد شد.

نکته :

کدهایی که در ابتدای این مبحث ذکر کردیم، برای ساخت یک لیست آرایه ای  بود که عناصر آن، به صورت رشته (string) هستند، چنانچه قصد داریم که عناصر لیست آرایه ای (ArrayList) از نوع دیگری باشند، باید به جای عبارت String ، عبارت مربوط به آن نوع متغیر را بنویسیم. مثلا اگر بخواهیم که عناصر لیست آرایه ای ، از نوع Integer باشند، کدهای زیر را می نویسیم :

 


منبع : kelidestan

دیدگاه خود را منتشر کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *